Loodusmaja laagrid

LOODUSMAJA LAAGRID LÄBI AASTATE

2010
Valma

Laagri pildid on siin http://nagi.ee/photos/Lada/sets/293319/

2009

LOODUSLAAGER VIIKINGITE KÜLAS

170479019acdcb_s 17047895932c46_s 17047151378f1c_s 1704715584ae83_s

Laager toimus Viikingite külas Harjumaal, kilomeetri kaugusel Saula siniallikatest. Elasime Pirita jõe kaldal telkides. Traditsiooniliselt oli enamus tegevusest seotud kohaliku looduse tundmaõppimisega – siin siis tavapärasele lisaks kalapüük ja viikingite-aegsed toimetused. Enne püüdma asumist toodi ise endale metsast õngeritvja meisterdati õng. Kunsti sai tehtud lõkkesöega puutahvlitele ja noaga vestmise sai enamus laagrilisi selgeks. Külas käisid kaitseliidu mehed, kes korraldasid toimetuleku-koolituse. Sinna juurde kuulus ka ise endale sõduri kombel supi keetmine. Õhtuti tehtigi ise lõkkel süüa – vaieldamatu lemmik oli pannkoogi küpsetamise õhtu. Meile tulid külla ka “päris” viikingid, kes rääkisid viikingite ajaloost, lasid lastel rõngassärke selga proovida, õpetasid mõõkasid tegema ja lõpuks peeti maha ka tõsine lahing. Viimasel päeval enne kojusõitu käisime veel ekskursioonil Kose-Uuemõisa liigirikkas pargis.

17047899c8293b_l 17047157214f08_m 1704715361e692_m

AEGNA LAAGRID

17048521751a28_s 17078163b82529_s 170781617f47d9_s

Alates 2008.aasta sügisest on Nõmme loodusmaja õpilased paar korda aasta jooksul laagerdanud Aegnal. Nimetatud aasta suvel valmisid Aegna loodusmaja juurde kämpingud ja väliköök. Saar ise on nii mitmekesise ja huvitava loodusega, et pakub ka õpetajatele-retkejuhtidele aina üllatusi. Siin võiks igal aastal kohe mitu nädalat laagerdada. Aegna laagrites teevad lapsed ise süüa ja kes veel ei oska, see õpib kaaslastelt. Omaette elamus on juba saarele jõudmine – kohale saab kas liinilaevaga “Juku” või MTÜ Veespordiklubi kiirkaatritega.

17047033a51947_m 17047025634ccc_m 17030149ad5fb6_m

2008

LOODUSLAAGER KULNAS

Laager toimus Ohtu külas Raja ratsatalus. Laagrilised alustasid oma päeva hobuste hooldamise ja ratsutamisega. Lisaks toimusid õppekäigud, maastikumängud jms ning laager lõppes kanuumatkaga. Kuna hooldatavaid-ratsutatavaid oli vaid 4 tori tõugu hobust, sai laagris osaleda vaid tosin last. Need tosin omavad nüüd üsna tõest ettekujutust hobustest ja nende vajadustes ning rõõmudest, mida hobustega suhtlemine pakub. 169871798a3dce_m

LOODUSLAAGER ELISTVERES

Luua Metsakool KIKi toetusel hakkas korraldama koolilastele suviseid looduslaagreid. Loomulikult tuli ära kasutada selline suurepärane võimalus, kus lastele tegid õppekäike Eesti oma ala parimad praktikud. Põhjalikult võeti läbi puud ja põõsad, samblad ja samblikud, hommikul käidi linnulaulu õppimas ja Elistvere loomapark sai ka päris omaseks. Elasime loomapargi kõrval metsaserval telkides, tundes sõna otseses mõttes füüsilist lähedust pargi elukatega.

2006

LOODUSLAAGER PRAALIL

Elasime RMK Praali metsamajas ja selle ümbertelkides – ideaalne koht loodushuvilistele laagerdajatele! Hommikuti oli liivasel külateel näha öiste jalutajate jälgi: metssiga põrsastega, kits tallega, rebaneüle tee põiganud… Maja juures oli saun, lõkkeplats ja suur heinaküün (kenasti korda tehtud vihmase ilma jaoks – seda meil õnneks vaja ei läinudki). Uurisime läbi lähema ümbruse põlismetsa ja raba. Paariks päevaks oli meile tellitud buss pikemateks ekskursioonideks – Piusa liivakoopad, Räpina paberivabrik, Räpina aianduskool ning selle liigirikas park jpm Alloleval pildil on Leemeti käes lakukivi – kitsede söödasõim oli üsna maja lähedal, kus loomad ka suvel soolakivi lakkumas käisid.

2005

SÜGISENE LOODUSLAAGER NÕVAL

Laager toimus sügisesel koolivaheajal, elukohaks Nõva koolimaja spordihoone. Olime kohal, kui küps kuldne sügis vahetus noore talvega – ühel hommikul oli lihtsalt lumi maas ja meie planeeritud taimede tundmise õppekäik muutus võimatuks. Tutvusime Nõva liikuva jõesuudmega, käisime Silma kaitsealal, saime osa suurest lindude ülerändest Põõsaspea neemel ja nautisime kogu seltskonnaga ühes saalis elamise muresid/rõõme (tõeline tolerantsuse ülikool). Sõime ohtralt ning väga maitsvat toitu. Aga ega muud moodi oleks lapsed selle hallase ilmaga tundide viisi õues vastu pidanudki.

KOERASPORDI JA KOERAKASVATUSE HUVILISTELE

Alates 2005.aastast on kõigil kevadistel koolivaheaegadel Nõmme loodusmajja kokku kutsutud koertega tegelevaid noori inimesi. Mitme päeva jooksul tutvutakse erinevate koeraspordialadega, treenitakse omi koeri atesteeritud koolitejate käe all, korraldatakse võistlusi kuulekuses ja koerte esitlemises, külastatakse koerte hoiupaika, kenneleid, koertekoole jms. Osaleda võivad kõik koertest huvitatud noored kas koos loomaga või ilma. Kaasa võib võtta ainult sellist koera, kellest noorel omanikul ikka jõud ja mõistus üle käib. Koerakasvatajate laagrist osavõtta soovija saab ennast registreerida loodusmaja meilil, samast saab ka lisainfot.

2004-2007

LOODUSMAJA LINNALAAGRID

Aastatel 2004-2007 toimusid loodusmajas koolivaheaegadel linnalaagrid. Lapsed, kel polnud võimalust kooli ajal loodusmaja töös osaleda, said vaheajal mitmel päeval järjest loodusmaja õpetajatega koos tegutseda – majas tegeldi loomade ja käsitööga, väljaspool maja käidi Nõmme noortemaja bussiga ekskursioonidel.

2004

SÜGISENE LAAGER KAUKSIS

Meeles on väga soe ja päikseline september. Elukohaks oli meil Kauksi looduskeskus ja uurimisobjektiks kohalikud loodusrajad. Tallinna lastel pole siiapoole just sageli asja ja paljud nägid Peipsit esimest korda – vägisi kiputi järve asemel meri ütlema. Tagasiteel kodu poole läbisime ka Eesti kõige kõrgemate mägede rajooni – tuhamäed ja Põhjarannik.

LOODUSLAAGER MATSALUS

Telklaager Metsküla kooli õuel, millest ilmastikuolude sunnil sai lõpuks laager Metsküla koolis. Mõned eriti vaprad jäid siiski laagri lõpuni oma telkelamule truuks. Märksõnad: vihm ja vihmakiled, kesköine tõrvikutega matk, paadiretk Penijõel, savist linnud ja muud näputööd, lambad ja muidugi imelised köögitädid, kes lastele jahedal õhtul veel kell 11 kuuma kakaod tegid. Ja Eesti Raadio lastesaadete reporter käis meie laagrist saadet tegemas.

2003

LOODUSMAJA ESIMENE LAAGER TAHKURANNAS

Osalejateks kümmekond tütarlast, põhiliselt koerakasvatajate ringi liikmed. Nõmme Noortemajal oli siis veel oma buss. See suutis parasjagu ära mahutada meid, meie koeri, jalgrattaid ja telke. Elasime telkides, süüa tõime poest ise ja toidu valmistasime ise. Käisime jalgratastel ümbruskonnaga tutvumas ja aerupaadiga merd vallutamas! Pilte sai tookord tehtud küll bussist, küll rannast, aga millegipärast pole lapsi peale jäänud…

adminLoodusmaja laagrid